20 argumentów za korzystaniem z roweru

Jeżeli kiedykolwiek miałeś problemy z namówieniem znajomych do korzystania na co dzień z roweru lub sam nie jesteś przekonany do tego środka transportu, polecamy krótką broszurę „Trency cycling” europejskiego projektu BICY – Rowerowe Miasta i Regiony. Opisuje ona 20 faktów, które według autorów mają przekonać nawet największych sceptyków.

1. Lokalni politycy mogą promować korzystanie z rowerów
Przykłady Fryburga w Niemczech i Bolzano we Włoszech pokazują, że dzięki nowoczesnym metodom marketingowym możliwe jest zwiększenie udziału transportu rowerowego w mieście nawet o ponad 10% w ciągu 10 lat.

2. Jazda na rowerze to najszybszy sposób poruszania się po mieście
Badania pokazują, że najszybszym sposobem na podróże do 5 km. Na jego korzyść działa także elastyczność (brak problemów i opłat związanych z parkowaniem oraz korkami).

3. Rowerzyści przyczyniają się do zmniejszania korków
Rower zajmuje znacznie mniej przestrzeni niż samochód i łatwiej im poruszać się po zakorkowanych ulicach. Im więcej ludzi przesiądzie się na rower, tym mniej czasu w korkach stracą osoby, które są uzależnione od samochodu.

4. Rower pomaga starszym osobom w zachowaniu niezależności
Miasta rowerowe zachowują cele codziennych podróży w zasięgu 5 km – dostępnego rowerem dla osób w podeszłym wieku.

5. Rowery są pierwszą alternatywną opcją braną pod uwagę przez użytkowników samochodów
Jak pokazały badania przeprowadzone w austriackim Grazu główną przyczyną korzystania z samochodu jest nawyk. 11% spośród nich byłaby skłonna przestawić się na jazdę rowerem.

6. Dzieci lubią jeździć rowerem
33% dzieci w Austrii chciałoby dojeżdżać do szkoły rowerem. Niestety ze względu na troskę rodziców o ich bezpieczeństwo odsetek dzieci jeżdżących do szkoły na rowerze wynosi jedynie 11%.

7. Poruszanie się rowerem po mieście sprawia przyjemność
Osoby, które podejmują próbę jeżdżenia na rowerze, stwierdzają, że im się to podoba. Połowa przebadanych w Holandii osób stwierdziła, że jazda rowerem jest łatwiejsza niż im się wydawało.

8. Jazda rowerem nakręca gospodarkę
W Münster w Niemczech, każdy cyklista przyjeżdżający rowerem wydaje średnio miesięcznie o 10 € więcej niż klient przyjeżdżający samochodem. W stolicy Szwajcarii, Bernie, każdy rower zaparkowany na ulicy miał dla sklepu wartość 7.500 €. Każdy zaparkowany samochód miał dla sklepu wartość jedynie 6.625 €. A przecież na jednym miejscu do parkowania samochodu możnazaparkować 9 rowerów! Jest to ściśle strzeżona tajemnica handlowa: klienciprzyjeżdżający rowerem mają dla sklepów dużo większą wartość.

9. Rower znakomicie sprawdza przy okazji zakupów
Jedynie 6% zakupów dokonywanych w Grazu wymagało dojazdu samochodem. W pozostałych przypadkach wystarczyłyby sakwy lub koszek przymocowany do roweru.

10. Ruch rowerowy tworzy przestrzeń
Budowa jednego miejsca parkingowego kosztuje od 4000 do 16000 euro. Inwestując w rowery oszczędza się zarówno pieniądze jak i przestrzeń.

11. Powiązanie ruchu rowerowego z transportem publicznym daje znakomite efekty
Korzystanie z roweru znacznie zwiększa liczbę przystanków komunikacji zbiorowej, do których można dotrzeć w ciągu 10 minut. Miasta inwestujące w zrównoważony transport zapewniają duże ilości miejsc parkingowych dla rowerów oraz umożliwiają przewóz ich w autobusach i tramwajach.

12. Jazda na rowerze ratuje życie
Rowerzyści z 30% prawdopodobieństwem żyją dłużej, stanowią mniejsze zagrożenie dla innych uczestników ruchu niż użytkownicy samochodów i przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.

13. Uderzenie przez samochód wywołuje dużo bardziej fatalne skutki niż potrącenie przez rower
Przy przeciętnej prędkości 35 km/h samochód ma 57 razy większą
energię kinetyczną niż rower, jadący przeciętnie z prędkością 17 km/h. To oznacza 57 większe uszkodzenie ciała.

14. Więcej przejazdów rowerem to mniej wypadków
Przykład Salzburga pokazuje, że wzrost liczby przejazdów rowerowych o 40% przekłada się na spadek o 40% liczby osób, które doznały obrażeń w wypadku w przeliczeniu na kilometr przejechany rowerem.

15. Promocja jeżdżenia w kaskach powoduje, że jazda rowerem wydaje się niebezpieczna
Tylko 1% urazów głowy jest wynikiem wypadków z udziałem cyklistów.

16. Rowery są czyste
Ponad 1% mieszkańców miast zapada na raka płuc w wyniku cząstek emitowanych w czasie pracy silników diesla i benzenów emitowanych przez pojazdy w ruchu drogowym. Przy ruchliwych ulicach wskaźnik ten wzrasta do 2.6%.

17. Jazda na rowerze pomaga utrzymać dobrą formę
3/4 przebadanych mieszkańców Grazu po 12 tygodniach jeżdżenia na rowerze poczuło wzrost wydolności, poprawę samopoczucia i wyszczuplenia.

18. Jazda na rowerze pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę
Jazda na rowerze pomaga w spalaniu tłuszczu, a przy tym nie spala paliwa i nie odchudza portfela.

19. Korzystanie z roweru jest efektywne ekonomicznie
Jazda samochodem zużywa ponad jedną trzecią ogólnego zasobu energii zużywanego w gospodarstwie domowym. Wystarczy tylko pomyśleć o oszczędnościach, które może przynieść ograniczenie korzystania z niego.

20. Jazda na rowerze czyni ludzi mądrzejszymi
Aktywność fizyczna sprzyja lepszej pracy mózgu. Jedno z badań przeprowadzonych na olbrzymiej próbie 30.000 osób wykazało wzrost ilorazu inteligencji z 99 do 128 w wyniku podjęcia ćwiczeń na rowerze stacjonarnym.

Pełna wersja broszury w różnych wersjach internetowych.
Źródła:
bicy.it