EDbS w Estonii: 10000 kroków dla zdrowego miasta

Tartu

Rozpoczęcie akcji. Zastępca burmistrza Margus Hanson zaraz rozda pedometry. Fot. Lilian Lukka

22 września 2007, w Dzień bez Samochodu, 76 nałogowych samochodziarzy, w tym zastępca burmistrza, dostało pedometry (krokomierze) i zobowiązało się, że przez najbliższe trzy miesiące będzie chodzić co najmniej 10000 kroków dziennie. Tylko jeden uczestnik nie wykonał normy!

Tartu to drugie co do wielkości miasto w Estonii i ośrodek uniwersytecki tego kraju. Ma zwartą zabudowę i wiele terenów zielonych. Niestety, z każdym rokiem korki są coraz większym problem, bo coraz mniej ludzi używa ekologicznych środków transportu. Dlatego urząd miasta zdecydował się na promocję poruszania się pieszo. Pedometry pozwoliły każdemu uczestnikowi mierzyć swoje postępy.

Rezultaty:

• Tylko jedna osoba nie dotrwała do końca próby.
  • Trzech najbardziej aktywnych uczestników zgromadziło ponad milion kroków każdy.
  • Pokrycie medialne – bardzo intensywne.

Problemy:

• Koszty – większe niż zakładano, bo pedometry psuły się.
  • Niski udział grup szczególnie zagrożonych chorobami powodowanymi przez brak ruchu (np. mężczyźni po czterdziestce).

krokomierz

(Opracowane na podstawie bazy ELTIS. Tekst polski za kwartalnikiem miastowruchu.pl)