Filmy

Stefan Shaeffer: Contested Streets: Breaking New York City Gridlock [„Miasto w ruchu”] 57 minut

„Miasto w ruchu” opowiada historię nowojorskich ulic do czasów przedsamochodowych do teraźniejszości. Ta podróż w czasie pokazuje, jak koncepcja wielofunkcyjnej, bogatej ulicy jako przestrzeni publicznej ustąpiła koncepcji korytarza dla szybkiego ruchu samochodów. Film porównuje Nowy Jork z trzema europejskimi miastami, które ostatnio zdecydowały się ograniczyć ruch samochodów: Londynem (strefa płatnego wjazdu), Paryżem (szybkie autobusy) i Kopenhagą (rowery i strefy piesze). Przekonuje, że inne miasto jest możliwe.

Jim Klein: Taken for a ride [„Wpuszczeni w korek”](55 minut)

taken for a ride

W swoim klasycznym już dokumencie, Jim Klein pokazuje, jak General Motors, za pośrednictwem kontrolowanej przez siebie firmy National City Lines, zniszczył transport publiczny w amerykańskich miastach i sprawił, że ich przestrzenie zostały pocięte autostradami. To historia o tym, że samochód nie jest wcale naturalnym wyborem dla chcących się poruszać po mieście i trzeba było wiele niezbyt uczciwych zabiegów, aby uiczynić go głównym środkiem transportu.

Fragment ścieżki dźwiękowej

Obydwa filmy wysyłamy uczestnikom projektu bezpłatnie, z prawem do organizowania pokazów publicznych.

[break] [break]

Instytut Spraw Obywatelskich w ramach międzynarodowej kampanii „Added Value – Sustainable Energy in Transportation”, której jest partnerem, stworzył filmik promujący transport miejski (rowerowy, publiczny, pieszy). Cel jaki przyświeca kampanii to promocja roweru jako środka komunikacji oraz poprawa jakości infrastruktury transportu publicznego – alternatywy w stosunku do transportu indywidualnego. ISO zajmuje się propagowaniem idei transportu miejskiego w Łodzi, m. in. poprzez pokazy filmowe, publikacje oraz stronę tematyczną www.miastowruchu.pl.

Efekt pracy stażysty Akademii Instytutu Spraw Obywatelskich można obejrzeć tutaj.

Czy w Łodzi zrównoważony transport miejski jest możliwy? Obejrzyj poniższe filmiki i sam się przekonaj:

Możliwość komentowania jest wyłączona.