Oslo likwiduje parkingi w centrum. Wszystkie

• CC BY-SA 4.0, wikipedia

W ich miejscu zostanie wyznaczona przestrzeń dla ogródków kawiarnianych, małej infrastruktury miejskiej, czy parkingów rowerowych.

Reklamowany od kilku lat plan władz Oslo, by do 2019 r. zamknąć całkowicie centrum miasta dla samochodów napotkał niespodziewany przez twórców opór ze strony części mieszkańców i właścicieli sklepów. Plan został więc zmodyfikowany. Oslo likwiduje miejsca parkingowe.

Zmiana, ale nie mniej radykalna

Brzmi jak wywieszenie białej flagi? Niekoniecznie. Zniechęcanie do poruszania się po centrum autem ma polegać na… likwidacji wszystkich miejsc parkingowych przy ulicy, których we wspomnianej strefie jest 650. Kierowcy formalnie będą mogli przejechać ulicami, ale nie będą mieli gdzie zostawić auta. Obecny plan jest trzyetapowy. Do końca tego roku zlikwidowane zostaną miejsca parkingowe na ulicy. W przyszłym, część śródmiejskich ulic i tak zostanie zamknięta dla ruchu, a miasto wytyczy blisko 60 km dróg rowerowych. W 2019 r. zostaną sprawdzone efekty zmian. Bo, co najistotniejsze, cele pozostają niezmienne. Jeśli okaże się, że zmiany obecnie wprowadzane nie dają możliwości ich realizacji… ratusz wróci do koncepcji zamknięcia całego centrum.

Więcej: http://www.transport-publiczny.pl