Poznań będzie miał pierwszy ekologiczny car-sharing w Polsce

• Michael Andersen, (CC BY-SA 2.0) flickr

– Jak w wielu miastach, w Poznaniu mamy spory problem z nadmiernym ruchem kołowym, a luksusem stało się nie samo posiadanie samochodu, a sprawne przemieszczanie się z miejsca na miejsce

– mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Przy użyciu dedykowanej aplikacji na smartfona możliwe będzie wynajęcie pojazdu na potrzeby miejskich i podmiejskich podróży. Na początek chcemy poznaniakom udostępnić 200 aut. To wystarczająca ilość, by samochody były dostępne w zasięgu 3 do 5 minut spaceru.

Firma zapowiada, że wraz ze zwiększeniem liczby miejsc do ładowania samochodów współdzielonych, będzie rozwijała system w Poznaniu stopniowo zastępując pojazdy hybrydowe elektrycznymi. Jednocześnie wraz ze wzrostem zainteresowania usługą flota pojazdów może zostać zwiększona.

Miasto ze swej strony zapowiada ułatwienia dla firm car-sharingowych i osób korzystających z tego systemu, takie jak wyznaczenie dedykowanych miejsc postojowych czy zwolnienie z opłat za strefę płatnego parkowania. Do rezygnacji z własnego samochodu na rzecz aut współdzielonych mają zachęcić też atrakcyjne ceny, konkurencyjne wobec stawek oferowanych przez korporacje taksówkarskie.

Wypożyczenie pojazdu to średnio ok. 70 gr za kilometr i 50 gr za minutę.

Więcej – Brief.pl