Przejścia podziezmne znikną z Podwala Przedmiejskiego?

Ulica Podwale Przedmiejskie w Gdańsku jest typowym przykładem modernistycznego myślenia o mieście. Szeroka arteria, a właściwie ściek komunikacyjny w historycznym centrum miasta, jest przyczyną nie tylko zanieczyszczenia powietrza czy nadmiernego hałasu, ale przez fizyczne odcięcie Dolnego Miasta od reszty śródmieścia, w znacznym stopniu przyczyniła się do postępującej degradacji tej dzielnicy. Ulica jest szczególnie uciążliwa dla pieszych, którzy w celu przejścia na drugą stronę zmuszeni są korzystać z przejść podziemnych. Na szczęście problem zauważyli gdańscy radni.

Członkowie komisji rewitalizacyjnej opowiedzieli są za likwidacją trzech przejść podziemnych biegnących pod Podwalem Przedmiejskim. Tak argumentował w mediach decyzję radny Dariusz Słodkowski (przewodniczący komisji):

Są brudne, zasikane, śmierdzące, wilgotne, nieoświetlone, z brzydkimi budami do handlu. Jest w nich wszystko to, co najgorsze. Ale obserwuję też, że coraz mniej ludzi z nich korzysta.

Już w tym momencie wypadałoby pochwalić miejskich radnych, natomiast duże brawa należą im się za propozycję zastąpienia przejść podziemnych naziemnymi przejściami z sygnalizacją świetlną.

Szkoda tylko, że propozycja ta nie dotyczy wszystkich przejść pod Podwalem Przedmiejskim, ale trzeba mieć nadzieję, że tylko tylko pierwszy [malutki] krok w kierunku ucywilizowania tej ulicy. Liczymy na kolejne!

Przejśćie podziemne pod Podwalem Przedmiejskim