Publikacje

PO POLSKU:

 • Dr hab. Jacek Wesołowski: „Miasto w ruchu. Przewodnik po dobrych praktykach w organizowaniu transportu miejskiego”
   „Miasto w ruchu” opisuje, jak metropolie i miasteczka w Europie i na świecie godzą potrzeby transportowe swoich mieszkańców z zapewnieniem im wysokiej jakości życia bez spalin i hałasu. Omawia najnowsze tendencje w urbanistyce, a także polityce Unii Europejskiej wobec miast. Bezlitośnie rozprawia się z mitem, że odpowiedzią na korki jest więcej dróg dla samochodów. Pokazuje rzekę i promenadę pieszą stworzoną w miejsce autostrady w Seulu, wysmakowane, francuskie tramwaje, system myta śródmiejskiego w Londynie; wreszcie szerzej omawia dwa szczególnie kreatywne systemy komunikacyjne – Bazylei i Karlsruhe.To książka napisana, aby zainspirować i dodać odwagi wszystkim, którzy chcą zmieniać oblicze polskich miast.


  ebook (35MB)

 • Raport „Polityka transportowa” przygotowany przez Olafa Swolkienia (wrzesień 2008)
  Kompendium wiedzy na temat polityki transportowej, źródeł obecnej sytuacji transportowej w Polsce oraz sposobów jej poprawy.


  ebook (3,4MB)

 • Raport „Miasto za miastem”
  sporządzony pod kierunkiem Krzysztofa Kamienieckiego raport Instytutu na rzecz Ekorozwoju koncentruje się przede wszystkim na problematyce rozprzestrzeniania się miast (ang. urban sprawl). Opisuje problemy ekologiczne, transportowe i urbanistyczne związane z tym procesem, analizuje sytuacje tego zjawiska w polskich aglomeracjach oraz możliwości jej rozwiązania.


  ebook (643 KB)

PO ANGIELSKU: