TEMPO 30 – prosty sposób na lepsze miasto

Zgodnie z Traktatem Lizbońskim od 1 kwietnia 2012 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowy instrument partycypacji społecznej zwany Europejską Inicjatywą Obywatelską (ECI – European Citizens’ Initiative). Jednym z projektów chcących wykorzystać to narzędzie jest inicjatywa „TEMPO 30”, które celem jest ograniczenie maksymalnej prędkości w miastach do 30 km/h. Ta prosta i tania zmiana to szansa na zupełnie nową jakość życia w mieście. Większe bezpieczeństwo (szczególnie dzieci), znaczna redukcja hałasu, promocja ekologicznych sposobów przemieszczania się (chodzenia pieszo, rowerów, transportu publicznego) czy zmniejszenie uzależnienia od paliw kopalnych to tylko część jej pozytywnych efektów. Nikogo nie trzeba przekonywać, że zmniejszenie dozwolonej prędkości to także mniej wypadków i ofiar śmiertelnych (obecnie każdego roku na drogach UE ginie ponad 30 tys. ludzi),a także szansa na nowe życie dla miejskich ulic, również tych głównych. Do tego należy dodać znaczne korzyści dla środowiska i klimatu. Jednym z pionierów wprowadzania stref uspokojonego ruchu z ograniczeniem do 30 km/h jest Poznań, gdzie mieszkańcy niektórych ulic już dziś korzystają z ich pozytywnych efektów. Aby pomóc mieszkańcom innych ulic i miast w całej Unii Europejskiej trzeba zebrać ponad milion podpisów, a w co najmniej 7 krajach przekroczyć obowiązkowe kworum (dla Polski – 38250 podpisów). Potem wszystko zostaje w rękach Komisji Europejskiej.