V Światowe Forum Miejskie


W dniach 22 -26 marca miało miejsce V Światowe Forum Miejskie organizowane przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich ( ONZ-Habitat) w Rio de Janeiro, w Brazylii.

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji było niwelowanie różnic pomiędzy strefami ubóstwa i bogactwa, kwestie zrównoważonego rozwoju, a także prawo do miasta (The Right to the City-Bridging the Urban Divide). W tegorocznym Forum wzięło udział ponad 15 000 uczestników, w tym przedstawiciele organizacji międzynarodowych, przedstawiciele rządów oraz władz lokalnych i regionalnych z całego świata.

Forum zostało powołane przez ONZ do zbadania jednego z najważniejszych problemów współczesnego świata, czyli gwałtownej urbanizacji i jej wpływu na społeczeństwo, na miasta, gospodarkę, zmiany polityczne i klimatyczne. Na przestrzeni kilku lat Światowe Forum Urbanistyczne zmieniło się w światową konferencję na temat miasta.

Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 50 lat, dwie trzecie ludzkości będzie mieszkać w miastach. Zasadniczy celem jest dążenie do minimalizacji rosnącego ubóstwa w metropoliach, poprawienie dostępu do podstawowych zasobów, takich jak czysta woda, ale także lepszych warunków socjalnych oraz dążenie w kierunku osiągnięcia zrównoważonego wzrostu i rozwoju.

W ramach forum, we wtorek, 23 marca, UN-Habitat zapoczątkował Światową Kampanię na Rzecz Miast ( World Urban Campaign) propagującą zrównoważony rozwój miejski na świecie, zarówno w sferze polityki miejskiej, prowadzenia inwestycji, jak i planowania i zarządzania przestrzenią. Jednym z instrumentów kampanii jest „Inicjatywa 100 Miast” (100 Cities Initiative), która ma angażować miasta i władze lokalne na rzecz wzajemnego uczenia się i współpracy w zakresie zrównoważonego rozwoju.

W projekcie tym, jako jedno z pięciu miast europejskich, i jedno z dwudziestu miast na świecie uczestniczy polskie miasto-Rybnik. To miasto wielu małych sukcesów. Zwrócono przede wszystkim uwagę na aspekt związany z przeobrażeniem Rybnika z miasta górniczego w miasto usług, uczelni wyższych. To zaszczyt i wyróżnienie oraz możliwość promocji w skali globalnej- podkreśla Adam Fudali, prezydent Rybnika. Warto dodać, że wśród miast z Europy, obok Rybnika wytypowano również Wiedeń, Alicante, Moskwę i Sztokholm

W trakcie forum ONZ zaprezentował, także coroczny raport poświecony kondycji miast świata „State of the World’s Cities 2010/2011”, raporty regionalne oraz publikację poświęconą młodzieży miejskiej „State of Urban Youth 2010/2011”.