Zmiany klimatu

Skutki efektu cieplarnianego

Efekt cieplarniany powoduje ogrzewanie atmosfery. Wzrost efektu cieplarnianego jest globalną konsekwencją zanieczyszczeń.

Gazy cieplarniane naturalnie wychwytują część słonecznych promieni podczerwonych w atmosferze. Odpowiednio, przeciętna temperatura przy gruncie to około 15 stopni Celsjusza. Jednak zanieczyszczenia gazowe nasilają to zjawisko, przez co temperatura na naszej planecie wzrasta. W trakcie ubiegłego stulecia (XX wiek) odnotowano wzrost temperatury z 0.3 do 0.6 stopni Celsjusza. To więcej niż przez ostatnie 10 000 lat!

Paliwa kopalne są obecnie głównym dostawcą energii użytkowej. W wyniku ich spalania wytwarzane są dwutlenek węgla, metan i tlenki azotu, które przyczyniają się do efektu cieplarnianego. Samochody i ciężarówki są znaczącym źródłem emisji zanieczyszczeń, spowodowanych przez paliwa mineralne.

Zobacz prezentację o wpływie transportu na zmiany klimatu

Wyniki badań potwierdzają, że człowiek odpowiedzialny jest za zmiany klimatu. Powodują one wiele niekorzystnych skutków zarówno dla środowiska, jak i społeczeństwa.
Więcej na temat tej problematyki można przeczytać w opracowaniu prof. Macieja Sadowskiego z Instytutu Ochrony Środowiska tutaj.

Głównym objawem zmian klimatycznych jest globalne ocieplenie, które powoduje, iż w różnych częściach Polski może wydłużać okresy suszy, a w innych zwiększać opady deszczu, może to powodować gwałtowne powodzie.

Przestrogi meteorologów i czarne scenariusze klimatologów ziszczają się na naszych oczach. Więcej na ten temat przeczytasz w Raporcie „A jednak się ociepla” Wojciecha Stępniewskiego, kierownika projektu „Klimat i energia” WWF Polska tutaj.

Możliwość komentowania jest wyłączona.