Czarna Księga Bioenergii


BirdLife Europa i Azja Środkowa wraz z Transport & Environment, organizacje, z którymi INSPRO współpracuje w ramach m.in. projektu „Bioenergia”, informują o wydaniu nowej wspólnej publikacji: „Czarna księga bioenergii”.

Po szeroko zakrojonych badaniach terenowych i konsultacjach z szeregiem lokalnych źródeł zebrali w niej nowe, szokujące dowody, które odkrywają oszustwo kryjące się w bioenergii.

W Czarnej księdze bioenergii zaprezentowana jest graficzna wizualizacja „ciemnej strony” bioenergii,  która rzuca cień na wysiłki organizacji pozarządowych na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym i ochrony naszej planety.

Choć niektórzy znają już historie z Indonezji (masowe niszczenie lasów tropikalnych na rzecz plantacji oleju palmowego) czy USA (niszczenie lasów w stanach południowych, w celu uzyskania maksymalnych zysków z lukratywnej produkcji peletu), większość z nas

byłaby zaskoczona słysząc, że podobne scenariusze rozgrywają się tu w Europie – od lasów Słowacji Wschodniej i upraw kukurydzy w Dolnej Saksonii (Niemcy), po wybrzeża Emilia Romania (Włochy) i Wyspy Kanaryjskie. „Czarna Księga” pokazuje osiem takich przypadków, które mają miejsce w Europie lub są bezpośrednio powiązane z europejskimi rynkami komercyjnymi lub krajowymi.

Arthur Neslen, wielokrotnie nagradzany dziennikarz The Guardian, który wcześniej badał temat węgla (był również uczestnikiem debat Obywatele Kontrolują „Woda czy gaz?”), sprawdził, w jaki sposób UE powinna działać, aby jej przyszłe propozycje dotyczące polityki w zakresie bioenergii były naprawdę ekologiczne, a nie „zielone” tylko w nazwie.

Polecamy artykuł Arthura Neslena o „Czarnej Księdze Bioenergii”: Lasy chronione w Europie kurczą się, aby osiągnąć cele UE dotyczące odnawialnych źródeł energii – raport (24 listopada 2016 r.)

„Czarną Księgę Bioenergii” można pobrać w pliku PDF, lub przeczytać online.