Czy podróżujesz eko?


[Komunikat Europejskiej Agencji Energii]

Transport pozostaje dużym i rosnącym źródłem gazów cieplarnianych, które powodują zmiany klimatu. Podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności między 16 a 22 września ponad tysiąc miast w Europie będzie promowało zrównoważony transport i pozwoli swoim mieszkańcom cieszyć dniem wolnym od samochodów.

Aby umożliwić Unii osiągnięcie celów emisyjnych do 2020 roku, sektor transportowy musi obniżyć swoje oddziaływanie na środowisko. Gdyby transport podlegał tym samym wzorcom trendom redukcyjnym jak społeczeństwo jako całość, emisje gazów cieplarnianych w EU27 obniżyłyby się o 14 proc. zamiast 7.9 proc.

Proste sposoby przyczynienia się do zmiany

Zadbaj o zdrowie, dbając o środowisko

Pokonanie dystansu się do 3 km może zająć mniej czasu pieszo, rowerem lub nawet autobusem. Jeżeli bierzesz ze sobą dzieci, spróbuj użyć deskorolek, rolek czy hulajnogi. Przypomnij sobie, jak fajnie było na nich jeździć, kiedy byłeś mały.

Podziel się samochodem

Jeżeli mieszkasz daleko od szkoły, zamiast dowożenia i odwożenia swojego dziecka każdego dnia, połącz siły i podziel się tym zadaniem z innymi rodzicami dzieci mieszkających w okolicy. Zaoszczędzisz czas, paliwo i pomożesz środowisku.

Porządnie napompuj opony

Będą Ci służyć dłużej, w ten sposób pozwalając na oszczędności. Zaoszczędzi to też cennego surowca – aby wyprodukować jedną nową oponę, potrzeba aż 27 litrów ropy. Niedopompowane opony zwiększają także zużycie paliwa o 10 proc. Sprawdzaj ciśnienie w oponach przynajmniej raz na miesiąc – zajmuje to tylko kilka minut.

Zwolnij

Kiedy prowadzisz, zachowuj stałe tempo i przewiduj, co sie za chwilę zdarzy. Unikaj nagłego przyspieszania i hamowania. Obniży to zużycie paliwa.