EkoFlota – targi zmieniające podejście do indywidualnego transportu samochodowego.


20 października 2016 roku odbyły się I Międzynarodowe Targi Floty Ekologicznej EkoFlota. Centrum Kongresowo – Targowe MT Polska zamieniło się w miejsce przepełnione innowacjami w zakresie ekologicznej mobilności. Swoje produkty i koncepcje zaprezentowało 46 firm dla ponad 1500 osób zwiedzających. Pokazy eko-aut, prezentacje na stoiskach, merytoryczne konferencje oraz wręczenie nagród „Menadżera Floty” to główne punkty bogatego programu targów zorganizowanych przez KSJ Consulting sp. z o.o. (wydawca miesięcznika „Menadżer Floty”).

LOGO_EKOFLOTA

Problem dużego zanieczyszczenia środowiska na obszarach zurbanizowanych powodowanych przez emisję szkodliwych spalin, hałasu oraz samego faktu zatłoczenia ulic, stał się motywem przewodnim podczas spotkania.  Uczestniczyła w nim branża motoryzacyjnej wraz z pracodawcami, serwisami utrzymania pojazdów (warsztaty i punkty obsługi), ekspertami z dziedziny prawa, telematyki (rozwiązania automatycznego sterowania) oraz firmami leasingowymi. Służbowe auta, są jednymi z najmocniej eksploatowanych pojazdów w ruchu, tuż obok pojazdów komunikacji publicznej oraz taksówek. Stały się one szansą na wdrożenie nowoczesnej i ekologicznej technologii na dość dużą skalę w czasie, który dla przeciętnego Nowaka może być postrzegany jako błyskawiczny.

Producenci ekologicznych pojazdów reprezentowani przez m.in. Hyundai, Infiniti, Kia, Lexus, Mercedes-Benz, Porsche, Toyota skorzystali z okazji i zachęcili odwiedzających do podziwiania ich myśli technicznej. W niektórych przypadkach także do przetestowania samochodów z alternatywnymi źródłami energii. Do dyspozycji było 30 pojazdów hybrydowych oraz elektrycznych. Wśród nich choćby Renault Kangoo Z.E., Nissan LEAF, Volvo XC90 T8, BMW i3, czy Volkswageny e-Golf i Passat GTE. Już niedługo to one na masową skalę mogą przewozić przedstawicieli handlowych oraz innych ludzi, którzy z racji charakteru ich pracy, muszą pokonywać znaczne odległości w krótkim czasie z dużą intensywnością. Z ekonomicznego punktu widzenia, będzie to bardzo korzystne rozwiązanie. Korporacje, które inwestują w coraz to nowsze modele, jeszcze bardziej zmotywują producentów aut do stosowania bardziej wyszukanych technologii. Z racji szybkiego obrotu modelami aut we flotach firmowych, możemy być tego prawie pewni. Mimo dość dużego kosztu, mogą stać się ciekawymi i pożądanymi „wynalazkami”.

Wartą uwagi kwestią, było stoisko Instytutu Transportu Samochodowego, gdzie pokazywany był  samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych oraz specjalistyczna aparatura badawcza wykorzystywana do analizy emisji substancji szkodliwych spalin w rzeczywistych warunkach ruchu drogowego. Sporą atrakcją cieszyły się także stoiska z elektrycznymi deskorolkami, rowerami i skuterami. Również ekspozycja Ursusa, gdzie mogliśmy podziwiać autobus elektryczny tej polskiej firmy, zachęcała do zapoznania się z produktem przeznaczonym na rynek polski i zagraniczny.

Równolegle do wydarzeń na głównej hali odbywały się prelekcje w sali konferencyjnej. Pierwszy wykład poprowadził dr Andrzej Szałek z Toyota Motor Poland. Powiedział o zaletach nowoczesnych technologii wykorzystanych w samochodach z napędem hybrydowym i ich zastosowaniu w firmowych flotach. Kolejnym występującym był Paweł Kacperek. Zagraniczni prelegenci –  Levente Reizer, Balz Eggenberger, Thilo von Ulmenstein i Michael Warner, podzielili się wiedzą na temat strategii Nissana dot. aut elektrycznych, doświadczeniami z prowadzonych badań oraz o infrastrukturze dla pojazdów zasilanych energią elektryczną i wodorową w Skandynawii. W trzecim panelu poruszono tematy związane m.in. z car-sharingiem pojazdów na prąd jeżdżących w firmach. Podsumowująca dyskusja oscylowała wokół tematu przyszłości rynku samochodowego z napędem alternatywnym.

Podczas pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Floty Ekologicznej EkoFlota, zostały rozdane nagrody przyznawane przez redakcję Menadżera Floty. Statuetki z rąk sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierza Smolińskiego otrzymały firmy: 99Rent za innowacyjną ofertę wynajmu pojazdów na stacjach Lotos, Ecologic za rozwiązanie mobilne roku, Ursus za ekologiczny pojazd roku oraz ERGO Hestia za flotę ekologiczną roku, w której skład wchodzą hybrydowe pojazdy Toyoty.

Wydarzeniu patronowało m.in. Ministerstwo Energii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Związek Polskiego Leasingu.

Jako Instytut Spraw Obywatelskich, jesteśmy bardzo zadowoleni, że wyżej wspomniany problem z dość przestarzałą i nieekologiczną flotą pojazdów firmowych oraz prywatnych został wreszcie zauważony, a Targi EkoFlota, mogą propagować bardziej prośrodowiskowe podejście do indywidualnych środków transportowych.

Przemysław Barszcz