Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – tydzień, by przez próbę zmienić nawyki na zawsze.

Od 16 do 22 września w Europie, a także Indonezji i Chinach, regularnie obchodzimy tydzień zrównoważonego transportu. Został on zainicjowany przez Komisję Europejską już 14 lat temu i nie bez powodu! Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla ich zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych,  ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu.

european-mobility-week

Nie sposób zapomnieć także o kulminacyjnym dniu kampanii, czyli 22 września. Wtedy właśnie obchodzimy Światowy Dzień Bez Samochodu (tzw. No car day). Przyciągnięcie uwagi milionów osób na całej kuli ziemskiej (m.in. USA, EU, Japonia, Kolumbia itd.) ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez gigantyczną ilość aut poruszających się po naszych miastach. Podczas tego dnia zachęcamy kierowców do rezygnacji z użytkowania własnych czterech kółek, na rzecz transportu zbiorowego, jednośladów i własnych kończyn. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety komunikacji miejskiej, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Podczas kampanii centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Udowadniamy sami sobie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. A przede wszystkim zdrowe! Ponadto Światowy Dzień bez Samochodu ma na celu stworzenie szansy poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego, a także zachęcenie jak największej liczby osób do rozważań o konieczności wspierania takiego rodzaju transportu, który nie narusza znacząco równowagi ekologicznej.

Tegoroczny Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się pod hasłem: „Inteligentny transport – Silna gospodarka”. Komisja Europejska odnosi się do bliskich związków między transportem i ekonomią gospodarek narodowych. Korzyści płynące z inteligentniejszych mobilności zastosowane w różnych dziedzinach – od sektora publicznego do prywatnego, od ogółu społeczeństwa do indywidualnych potrzeb, pobudzają rozwój gospodarczy kraju, pobudzają kreatywność i innowacyjność, przez co świat staje się jeszcze bardziej przyjazny człowiekowi. Popatrzmy na nasze polskie podwórko: rezygnując z samochodu możemy wesprzeć rodzime firmy inwestujące w EKO transport: Solaris, Ursus, Pesa, Newag oraz producentów rowerów, zamiast podążać za oszukującymi nas i nastawionymi wyłącznie na zysk firmami branży samochodowej. Większość z nas pamięta głośną aferę z autami produkcji grupy Volkswagen, których rzeczywista emisja spalin wielokrotnie przewyższała dopuszczalne normy.

Potraktujmy ten tydzień jako szansę dla nas, żeby przełamać się i wybrać jaśniejszą stronę mobilności miejskiej. Pokażmy rodzinie, znajomym, że miasta to nie tylko korki i spaliny, ale miejsca do aktywności, sportu i wspólnego spędzania czasu.

Pokaż nam na Facebooku lub Twitterze, jak się włączasz w ETZT udostępniając zdjęcia z hashtagiem: #MobilityWeek #miastoWruchu 😉

Przemysław Barszcz

www.miastowruchu.pl