Ile kosztuje życie poza miastem?

Bez większego zastanowienia można stwierdzić, że koszty nieruchomości w centrach miast są wyższe niż poza nim, nie można jednak zapominać, że mieszkanie na przedmieściach to także dodatkowe koszty, który trzeba uwzględnić.

Jak pokazują badania amerykańskiego instytutu Center for Neighborhood Technology w latach 2000–2009 w USA koszty mieszkania i transportu rosły nawet dwa razy szybciej niż dochody. Nie dotyczy to jednak racjonalnie zabudowanych obszarów o wysokiej gęstości zaludnienia – tam koszty transportu wzrosły jedynie o połowę.

Do podobnych wniosków prowadzi kalkulator zamieszczony na stronie Monachijskiego Zrzeszenia Transportu i Taryf. Dzięki porównaniu kosztów mieszkania i mobilności uznano, że obszary z dobrym dostępem do sieci komunikacyjnej są znacznie korzystniejsze do mieszkania pod względem ekonomicznym.