Konferencja prasowa kampanii "Tiry na tory"

Wczoraj (7 czerwca 2010r.) odbyła się w Warszawie konferencja prasowa otwierająca ogólnopolską kampanię społeczną „Tiry na Tory”, sygnowaną przez Instytut Spraw Obywatelskich.

Za cel główny kampanii „Tiry na tiry” postawiono przeniesienie tranzytu towarów z dróg na kolej oraz promocję kolei jako dobra wspólnego wszystkich Polaków. ISO tematem transportu kombinowanego zajmuje się od 1996 roku. Obecne działania zakładają intensywną promocję kampanii w mediach, prezentację mobilnej wystawy w kilkudziesięciu miastach oraz kolportaż kilkuset tysięcy gadżetów promocyjnych, które mają wzbudzić zaiteresowanie społeczne. Polacy popierający cele kampanii mogą podpisać petycję internetową na stronie www.tirynatory.pl. Podpisy pod koniec 2011 roku zostaną przekazane Prezesowi Rady Ministrów.

Przejazd jednego TIR-a niszczy drogę tak jak przejazd stu sześćdziesięciu trzech tysięcy ośmiuset czterdziestu (163840) aut osobowych. Koszty zewnętrzne w przypadku transportu intermodalnego są kilkakrotnie niższe niż w wypadku samochodowego. Transport kombinowany stał się rozwiązaniem na hałas, spaliny, zatrucie środowiska, poprawę bezpieczeństwa i zniszczenia dróg, w takich krajach jak: Szwajcaria, Niemcy, Austria, Czechy, Holandia, Włochy, Francja. Koordynatorem kampanii jest Rafał Górski – Prezes Zarządu Instytutu Spraw Obywatelskich w Łodzi. Projekt finansowany jest ze środków V osi priorytetowej Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.