Kraków w raporcie o Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu


 

Na stronie European Mobility Week (www.mobilityweek.eu) pojawiła się broszura podsumowująca dekadę „bez samochodu”. Wśród kilkudziesięciu miast, jako polska wizytówka, pojawił się Kraków. Poniżej prezentujemy tłumaczenie fragmentu broszury.

 

Od czasu organizacji pierwszego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (European Mobility Week) w roku 2001, Kraków dał się poznać jako „złote miasto”, dzięki swoim konsekwentnym działaniom transportowym.

W 2002 roku TZT skupiony był na hasłach o zaangażowaniu ludzi. Sędziowie wyróżnili Kraków za jego „wzorową współpracę lokalną” z 28 organizacjami – włączając organizacje NGO, szkoły i firmy. Wydarzenia przyciągnęły ponad 3,5 tysiąca uczestników, z czego 1,5 tysiąca stanowiły dzieci i młodzież.

W czasie trwania konkursu Polska nie była jeszcze członkiem Unii Europejskiej. „Uczestnictwo w europejskich działaniach promujących standardy transportowe i podtrzymujące rozwój, było dla nas bardzo istotne i wywoływało wiele emocji” – wspomina Jolanta Zając z Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. „Nagroda dała nam wiele radości i zmotywowała do regularnego uczestnictwa w organizacji TZT. Najlepszym dowodem na to, jak pozytywny wpływ kampania wywarła, był bardzo szeroki jej odbiór w społeczeństwie, szczególnie wśród dzieci i ludzi młodych, którzy uczestniczyli w grach i testach umiejętności rowerowych, zakończonych testem na kartę rowerową”.

Kampania przyciągnęła także uwagę mediów. W 2002 roku miasto odsłoniło swoją pierwszą ścieżkę rowerową i od tamtego czasu otwiera coraz więcej ścieżek i kontrapasów dla rowerzystów.

W 2008 Kraków był znów najlepszą polską reprezentacją w konkursie. Obecnie miasto skupia się na działaniach pro sportowych: przez Kraków przebiegać będzie ostatni odcinek prestiżowego wyścigu kolarskiego „Tour de Pologne”. W przeszłości wyścig stał się punktem wyjścia dla BikeOne (pierwszego polskiego projektu wypożyczania rowerów miejskich), czy działań zmierzających do umieszczenia na autobusach bagażników rowerowych oraz powołania do życia serwisu Telebus, oferującego usługi „na żądanie” dla osób z terenów wiejskich. W 2010 w mieście otworzono most przez Wisłę dla pieszych i rowerzystów.

Tekst oryginału:

 

Ten Years of European Mobility Week 2002-2011.Making life better in cities, Belgium 2011.

 

Zobacz całą broszurę „Ten Years of European Mobility Week 2002-2011”