"Od wozowni do katedry. Hala peronowa w architekturze dworców."

To tytuł monografii opracowanej przez nimage_func.phpaszego eksperta dr. Hab. Inż. Architekta Jacka Wesołowskiego. Autor w dwutomowym dziele prezentuje hale peronowe ich konstrukcję i układ architektoniczny. Wyjątkowość tego opracowania objawia się przede wszystkim na starannych studiach w dziedzinie architektury, które są połączone z niezwykłą spostrzegawczością twórcy. Autor niezwykle interesująco prezentuje zróżnicowanie architektoniczne jakim są nacechowane hale dworcowe na całym świecie. Monografia idealna nie tylko dla studentów zainteresowanych tematem hal dworcowych, ale także dla entuzjastów i obserwatorów transportu szynowego. Pozycja zawiera również dołączoną płytę CD z załączonym materiałem zdjęciowym.

Ja piszę Prof. dr hab. inż. Ernest Niemczyk:

„Praca ta, o  monumentalnym charakterze, choć przeznaczona przede wszystkim dla miłośników kolei żelaznych, historyków techniki i architektury, a na pewno także historyków sztuki i konserwatorów zabytków, znajdzie też wdzięcznych Czytelników w szerszym kręgu. Łączy bowiem walory naukowej logiki i ścisłości z estetycznym walorem: zarówno wspaniałych ilustracji, jak i pełnego uroku stylu narracji.  Jestem przekonany, że na tle światowej literatury w tym zakresie jest to pozycja wyjątkowa – tak obszerna, a zarazem i dogłębna. Prezentuje rzadkie, bo trudne połączenie wnikliwości i dokładności z umiejętnością syntetycznego niespłycającego uogólnienia. Będzie to na pewno trwała pozycja w naukowym i architektonicznym kanonie takich fundamentalnych opracowań.”

Dr hab. inż architekt Jacek Wesołowski jest członkiem Rady Programowej i ekspertem INSPRO oraz autorem wydanej przez nas książki „Miasto w ruchu”.

Miastowruchu.pl bardzo poleca !