Paryż zwraca brzegi Sekwany ludziom

Paryskie brzegi Sekwany obecnie znacznie odbiegają od wyidealizowanej wizji nadrzecznych bulwarów pełnych pieszych, rowerzystów i lokali gastronomicznych. Od lat ’60 XX wieku duża ich część to hałaśliwe i zatłoczone miejskie autostrady, które odwracają Paryż tyłem do rzeki.

Otwarta w 1967 trasa według swoich pomysłodawców była niezbędnym przystosowaniem Paryża do rosnącego ruchu samochodowego. Niestety jak wiele podobnych, zrealizowanych w tym samym czasie inwestycji nie rozwiązała ona problemów komunikacyjnych miasta. Dodatkowo zniszczyła jedno z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miejskich brzegów rzecznych w Europie.  Władze francuskiej stolicy postanowiły wreszcie zmienić tą sytuację.

Od przyszłego miesiąca ponad kilometrowy fragment prawego brzegu w okolicach hotelu de Ville zostanie zwężony aby zrobić miejsce dla chodników, tras spacerowych, barów i kawiarni. Duża większa zmiana planowana jest na wiosnę 2013 roku. Wtedy to otwarta zostanie 2,5 km strefa piesza na lewym brzegu Sekwany, między Muzeum Orsay a mostem de l’Alma. Na jej obszarze znajdzie się miejsca dla nadbrzeżnego parku, pieszej promenady, boisk sportowych, restauracji, pływających ogrodów botanicznych, kwiaciarni na barkach, a nawet archipelagu sztucznych wysp.

Źródło wiadomości