Przydatne aplikacje do przemieszczania się po mieście (i nie tylko)


Przy dzisiejszej technologii, wszechobecnych smartfonach, tabletach, laptopach, podróżowanie stało się dużo prostsze. Wystarczy dostęp do internetu i mamy możliwość sprawdzenia trasy bez kolekcjonowania rozkładów, które najpewniej uległy już przedawnieniu. Dlatego zdecydowaliśmy się zaprezentować kilka aplikacji, które pomagają odnaleźć się w gąszczu rozkładów, ulic i uliczek.

Google Transit

Element Google Maps. Dzięki tej aplikacji możemy wyznaczyć sobie dowolną trasę samochodową, pieszą czy rowerową, a z punktu widzenia mieszkańca miasta mamy też pcję transportu publicznego.

Pulsem tej aplikacji jest jej wszechstronność – pokazuje nam wszystkie dostępne opcje oraz daje możliwość dowolnego zaplanowania podróży. Np. trochę pieszo, trochę rowerem przy udziale transportu publicznego.

Minusem jest stosunkowo niewielka liczba polskich miast uczestniczących w programie Google. W rozkładach znajdziemy: Białystok, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawę, Zieloną Górę.

Działa na systemach: Android, iOS, Windows Phone, Symbian OS , BlackBerry OS

Jak Dojade

Chyba najbardziej znana i popularna aplikacja do wyszukiwania rozkładów. Aplikacja obejmuje Białystok, Bydgoszcz, Gorzów, Grudziądz, Katowice (GOP), Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawę, Wrocław, Zieloną Górę. Oprócz udostępniania aktualnych rozkładów, pomaga ona nawigować w razie potrzeby. Aplikację testowałem na różnych urządzeniach (od PC przez różne smartfony) i trzeba przyznać, że działa nienagannie.

Plusem tak jak już wskazałem jest jej działanie oraz fakt, że obejmuje swoim działaniem wszystkie kluczowe miasta w Polsce, w których przyjezdny czasami gubi się w gąszczu informacji na przystanku.

Minusem (na szczęście niedużym) są wyniki wyszukiwania. Szczerze mówiąc czasami, na szczęście rzadko, aplikacja nie pokazuje najlepszych rozwiązań. Może nie pozwoli nam się zgubić, ale nie jest tak dokładna jakbyśmy sobie tego życzyli . Większym minusem są wszechobecne reklamy, które przy mniejszych smartfonach ograniczają pole działania aplikacji, a wyłączyć je można aktualizując program do wersji pro, co oczywiście wiąże się z kosztami.

Działa na systemach: Android, iOS, Windows Phone, Windows

Mobile MPK

W szerszym kręgu aplikacji do przemieszczaniasię nie jest tak bardzo znana jak powyższe siostry, nie mniej jednak warto o niej napisać.

Plusem niezaprzeczalnym tej aplikacji jest mnogość dostępnych rozkładów : Białystok, Bielsko-Biała, Bolesławiec, Bydgoszcz, Bytom, Chełm, Chrzanów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Głogów, Gniezno, GOP, Gorzów, Grudziądz, Jaworzno, Katowice, Kielce, Konin, Kraków, Lubin, Lublin, Łódź, Malbork, Mińsk Mazowiecki, Mrągowo, Nord Express, Olkusz, Olsztyn, Opole, Piła, Piotrków, Płock, Poznań, Racibórz, Radom, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Siedlce, Sopot, Sosnowiec, Szczecin, Tarnów, Toruń, Trójmiasto, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Wejherowo, Wrocław, Zabrze(sporo, prawda?). Dodatkowo aplikacja pozwala na ściągnięcie map w trybie online i korzystania z nich w trybie offline. W sam raz dla posiadaczy małego transferu. Aplikacja pozwala na dodanie lubionych przystanków, linii, łączy obsługę grup przystanków widety dodawanie rozkładu własnych linii tworzenie i edytowanie własnych połączeń w telefonie

Minusem jest brak nawigacji. Zdajemy sobie sprawę jak przydaje się ona nawet pieszym w dzisiejszych czasach, więc jej brak jest odczuwalny. Kolejny minus należy się za reklamy, które jak w aplikacji powyżej mogą powodować utrudniony odczyt. Niestety twórcy takich aplikacji w jakiś sposób starają się zbilansować środki włożone w stworzenie aplikacji przydatnej wszystkim.

Działa na systemach: Android, Windows (www.rozkladzik.pl)

Skycash

Aplikacja umożliwiająca płatność za pomocą samartfona. Wskazujemy ją w naszym zestawieniu, ponieważ aplikacja umożliwia opłacenie parkingu w strefach płatnego parkowania w ponad 80% miast w Polsce, zakup biletów komunikacji miejskiej i kolejowej w ponad 30 miastach w Polsce oraz zakup biletów na połączenia krajowe PKP Intercity.

Plusem aplikacji jest intuicyjność i prostota, co jest szczególnie ważne podczas robienia zakupów i wykorzystywania środków pieniężnych. Proste jest również logowanie do aplikacji. Żeby korzystać ze SkyCash wystarczy podać numer telefonu, na który wysłany zostanie SMS z hasłem. Po wpisaniu hasła i danych należy określić 4-cyfrowy kod PIN do zatwierdzania transakcji realizowanych w SkyCash.

Minusem jest fakt, że jeżeli rozładuje się nam nasz ulubiony smartfon, to nie wytłumaczymy się tym kontrolerowi biletów 😉

Działa na systemach: Android, iOS, Windows Phone, Windows

Uber

Aplikacja kojarząca pasażerów z kierowcami. Za pomocą smartfona możemy zamówić przejazd kierowca, który uczestniczy w programie Uber otrzymuje zlecenie. Przed podróżą otrzymujemy wycenę takiego przejazdu oraz możemy śledzić, całą trasę w trakcie jazdy. Kierowca po zabraniu nas otrzymuje dalsze szczegóły dotyczące punktu docelowego. Do zarejestrowania w aplikacji – niezbędne jest założenie konta(połącznie z kontem na Faceboo lub Google), oraz podanie danych karty kredytowej (niezbędne do rozliczeń za przejazdy).

Plusem jest innowacyjność, alternatywność w stosunku do innych środków transportu, przejrzystość aplikacji oraz możliwość zdobycia kodów na darmowe czy zniżkowe przejazdy.

Minusem jest fakt, iż w Polsce aplikacja nie jest zbyt popularna. Budzi sprzeciw taksówkarzy i nie każdemu się podoba, że na wstępie prosi o dane karty.

Działa na systemach: Android, iOS, Windows Phone, Windows

Blablacar

Aplikacja (albo społeczność;-)) bardzo popularna w Polsce. Zasada działania jest podobna jak w przypadku Ubera. Kierowcy ogłaszają, że jadą na danej trasie o danej godzinie za określoną kwotę. Czasami kierowca z góry określa miejsce odjazdu, a czasami jest to sprawa do dogadania między potencjalnym pasażerem, a oferującym przejazd kierowcą. W aplikacji można dodawać komentarze za udany lub nieudany przejazd.

Plusem jest niewątpliwa popularność tej formy przejazdu, jej alternatywna forma (często tańsza od tradycyjnych środków transportu). Kolejnym pozytywnym aspektem jest korzyść finansowa dla kierującego, który przecież mniej wydaję na benzynę.

Minusem jest sama aplikacja na smartfona. Szczerze powiedziawszy zdarzyło się, że nie działała tak jak potrzeba, miała problemy z wyszukiwaniem kursów czy przejściami między oknami czy samym logowaniem, co może być frustrujące.

Działa na systemach: Android, iOS, Windows

Nextbike

Aplikacja obsługująca system rowerów miejskich. Jest w stanie zlokalizować najbliższe stacje i bardzo łatwo wypożyczyć rowery. Za pomocą skanera kodów QR będziemy w stanie ekspresowo wypożyczyć oraz zwrócić rower. Dzięki aplikacji możesz zarejestrować się w systemie, odczytać aktualne informacje dotyczące Twojego konta, uzyskać nowy kod PIN, zaprosić znajomych oraz korzystać z Voucherów.

Plusem jest zakres działania – aplikacja współpracuje ze wszystkimi systemami Nextbike w Polsce:
Veturilo, Bemowo Bike, Biker – Białystok, Poznański Rower Miejski, Opole Bike, Wrocławski Rower Miejski, Wrocławski Rower Miejski i na świecie: BykyStationsDubai, Bubi Budapeszt, BakuBike, Norisbike Norymberga

Minus to znowu działanie – aplikacja czasem się zawiesza, występują problemy z odczytywaniem kodów QR. Deweloperzy oczywiście starają się sukcesywnie naprawiać błędy, nie mniej jednak pewnych problemów nie zawsze da się uniknąć. Można znaleźć opinie, w których użytkownicy zarzucają, że interfejs nie jest tak intuicyjny jak być powinien.

Działa na systemie Android

Warszawska Ścieżka Rowerowa

Nowa aplikacja stworzona przez jednego dewelopera. Jak sam autor pisze: „Moim celem jest zaprezentowanie wszystkich ścieżek rowerowych, pasów i kontrapasów rowerowych, a także dróg i chodników które pozwolą poruszać się bezpiecznie w mieście.”

Plusem aplikacji jest ukierunkowanie na rowerzystę czego dowodzi nie tylko nazwa, ale także legenda, która pokazuje ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, pasy, kontrapasy, inne(drogi w budowie przyjazne rowerzystom), veturilo, stojaki rowerowe (na podstawie stojak.waw.pl) oraz bike spot (miejsca przyjazne rowerzystom bikespot.com.pl). Kolejną ważną kwestią jest naprawdę dokładne rozmieszczenie wszystkich ważnych miejsc i tras na mapie Warszawy.

Minusem aplikacji jest jej świeżość, co oznacza, że w kwestiach działania jeszcze wiele może się zdarzyć. Co więcej, możemy nagrywać własną trasę i ją potem odtwarzać, ale nie mamy opcji wcześniejszej nawigacji do nieznanego punktu na mapie.

Działa na systemach: Android, Windows, (stojaki.waw.pl)

Yanosik

To ostatnia aplikacja w naszym zestawieniu. Aplikacja – nawigacja. Znalazła się w naszym zestawieniu ze względu na swój dość społeczny charakter. O czym mowa? Ta nawigacja ma możliwość pokazywania fotoradarów, patrolów policji, patrolów Inspekcji Transportu Drogowego, informacji o utrudnieniach w ruchu (np. korkach czy wypadkach). Aplikacja ma możliwość zgłaszania wyżej wymienionych sytuacji i zdarzeń w związku z czym jeżeli na drodze pojawi się sytuacja o której powinniśmy być poinformowani, któryś z kierowców prawdopodobnie to zrobi. Jeżeli będzie „po danym zdarzeniu” sami osobiście możemy je odwołać. Aplikacja jest darmowa, intuicyjna i bardzo przydatna kiedy poruszamy się w trasie, poza miastem.

Minusem może być sytuacja, w której zabraknie nam zasięgu w telefonie i nie mamy hot spotu w samochodzie. W takim przypadku z Yanosika już nie skorzystamy. Kolejnym elementem są aktualizacje, które mogą na niektórych urządzeniach czasami powodować nie działanie programu. Oczywiście są to kwestie bardzo losowe (na szczęście). Należy pamiętać, że to jest tylko i aż nawigacja satelitarna (ze wspomaganiem połączenia internetowego). Wiele przezabawnych historii krąży wśród naszych znajomych, jak to czasami nawigacje pomagają nam trafić w ślepe uliczki lub w nie ten zjazd na autostradzie. Z tego względu nie należy zbytnio ufać programom, a tylko się nimi wspomagać.

Działa na systemach: Android, iOS, Windows Phone, Blackberry

Podsumowanie

Przedstawione przez nas aplikacje z pewnością nie wyczerpują w pełni zapotrzebowania podróżnych na sprawny system programów, zapewniających idealną podróż. Posiadacze sprzętów pracujących z systemami Android pewnie się bardziej ucieszą, ze względu na popularność tego systemu w urządzeniach mobilnych rynek jest nasycony wszelkimi rodzajami aplikacji. Posiadacze innych systemów też znajdą coś dla siebie. Wspominaliśmy, że są to aplikacje ułatwiające komunikację, przemieszczanie się przede wszystkim w mieście, a nie wyręczające podróżnego we wszystkich jego prawach i obowiązkach. Pamiętajmy, że technologia podczas przemieszczania powinna nam ułatwiać, życie a nie je utrudniać. Dlatego też z własnego doświadczenie polecamy wspomagać się aplikacjami, ale nie oddawać im w posiadanie władzy nad nasza podróżą. Niech wspomniane przez nas programy ułatwią nam dostanie się na spotkanie czy do pracy, a nie spowodują stres i spóźnienie z powodu „braku prądu” w naszym smartfonie.