Smog komunikacyjny jest coraz częstszym problemem Krakowa


Jak wygląda kontrola pojazdów i co jeszcze trzeba zrobić, aby ten problem nie narastał – o tym dyskutowano na posiedzeniu Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza.

Komendant Miejskiej Policji w Krakowie, inspektor Rafał Leśniak poinformował radnych, iż w ubiegłym roku Policja przeprowadziła 2400 badań na analizatorach spalin i w 460 przypadkach zostały zatrzymane dowody rejestracyjne.

Popularne wśród kierowców aut ciężarowych oraz firm transportowych stało się używanie emulatorów do silników. Montaż takich urządzeń jest nielegalny i grozi karą.

Emulatory typu AdBlue zamontowane w samochodach ciężarowych zakłócają pracę silnika, na dymomierzu przechodzi testy, jednak praca silnika powoduje zanieczyszczenie środowiska – tłumaczył przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Smog komunikacyjny jest dużym problemem, o którym nie zapominają radni.

Zmienia się struktura smogu. Kiedyś był to smog ze spalania paliw stałych. Po wielu latach udało się go w pewnym stopniu wyeliminować. Za to niebezpiecznie zwiększa się tzw. smog kalifornijski, czyli z emisji samochodowej. Dlatego należy zaproponować kampanię informacyjną o kontrolach spalin. Jest to element prewencji, by likwidować źródła, a nie skutki

– mówił radny Krzysztof Durek.

Więcej na stronie Krakow.pl