W Łodzi o mądrym transporcie


W dniach 29-30 kwietnia w Łodzi odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli zagranicznych jednostek administracyjnych oraz agencji transportowych, w ramach międzynarodowej kampanii na rzecz zrównoważonego transportu w miastach, w której Instytut Spraw Obywatelskich jest partnerem od 2007 r.

W projekt „Added Value – Sustainable Energy in Transportation” zaangażowanych jest kilkanaście podmiotów, m.in. z Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Francji, Litwy, Słowenii, Bułgarii, Irlandii i Rumunii.

Added Value, czyli wartość dodana

Celem kampanii jest zmniejszenie zużycia energii w miastach europejskich poprzez rozbudowę, poprawę i promocję infrastruktury transportu publicznego, jako alternatywy w stosunku do transportu indywidualnego. To także kampania informacyjno-edukacyjna, która ma zwrócić uwagę decydentów i mieszkańców na lepsze wykorzystanie już istniejących środków transportu w mieście.

Instytut Spraw Obywatelskich zajmuje się promocją transportu publicznego w Łodzi, poprzez pokazy filmowe, warsztaty z młodzieżą, publikacje oraz stronę tematyczną www.miastowruchu.pl.

Do Łodzi przyjechali przedstawiciele Austrii, Portugalii, Litwy, Bułgarii oraz Irlandii. Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych działań wszystkich partnerów oraz zaplanowanie pracy na kolejne miesiące trwania kampanii. Była także okazja do wymiany know-how oraz pokazania gościom zarówno tego, co w Łodzi najlepsze, jak i rozwiązań, które wciąż wymagają poprawy albo oczekują na wdrożenie.

Prace Instytut w zakresie promocji transportu publicznego oraz podnoszenia świadomości obywateli zostały wysoko ocenione. Duże wrażenie na gościach zrobiła ulica Piotrkowska oraz Księży Młyn. Co ciekawe, okazało się, że problemy komunikacyjne, z którymi borykamy się na co dzień, nie są obce tak rozwiniętym państwom, jak Austria, Irlandia czy Francja. Jak powiedział jeden z uczestników kampanii, ekspert w dziedzinie transportu w Europie, Robert Pressl – wszystkie kraje stają przed podobnymi wyzwaniami i wszystkie popełniają te same błędy, nie ucząc się od siebie nawzajem.

Więcej na temat projektu dowiesz się tutaj

p