Wypożyczalnie rowerów zmniejszają korki.


Place_de_la_République_(Paris),_réaménagement,_2012-04-05_39Do ciekawych wniosków doszli Timothy L. Hamilton i Casey J. Wichman z organizacji „Resource for the Future”. W swoim studium przypadku zatytułowanym „Bicycle Infrastructure and Traffic Congestion” badają wpływ istnienia wypożyczalni rowerów na zmniejszenie zakorkowania w stolicy USA, Waszyngtonie.

Skrupulatnie przeprowadzona analiza pokazuje, że pojawienie się wypożyczalni rowerowych spowodowało spadek zakorkowania o 2 do 3 %! Dodatkowo kierowcy chętniej jeżdżą miejscami z dala od wypożyczalni wybierając ulice mniej uczęszczane przez rowerzystów. W reszcie trzecim ważnym wnioskiem jest fakt, że rosnący popyt i działanie w sferze „bike-sharing” pozytywnie oddziałuje na inne miasta, które także chcą rozwijać programy wypożyczalni rowerów.

To case study prócz dokładnej zamieszczonej w nim analizie, pokazuje nam także szerszy kontekst i idee równoważenia transportu. Zmniejszenie kongestii poprzez wybór roweru, jako alternatywnego środka transportu, znacząco wpływa na poprawę naszego zdrowia nie tylko zwiększając naszą motorykę, wydolność oraz ogólne zdrowie, ale przede wszystkim powoduje zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza tak cenionego w obszarach zurbanizowanych.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem, link znajdziecie na poniżej podanej stronie:

www.rff.org