Aleja Mogilska


Nie tak dawno pisaliśmy o inicjatywie „Nowa Krupnicza”. Miło nam poinformować, że są pierwsze efekty tego projektu – miasto zdecydowało się zlikwidować część miejsc parkingowych. Zainteresowani mogą śledzić akcję na jej stronie na facebooku.

Krakowskie stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto postanowiło pójść za ciosem. O planach remontu ulicy Mogilskiej, będącej główną arterią łączącą śródmieście z Nowa Hutą, wspominaliśmy przy okazji wpisu na temat problemu ekranów akustycznych w miastach. Firma, która wygrała przetarg na tą inwestycję czeka na wytyczne dla przebudowywanej ulicy. Aby zapobiec przekształceniu Mogilskiej w ściek komunikacyjny członkowie stowarzyszenia wraz z architektami i urbanistami przygotowali projekt przekształcenia jej w przyjazną dla mieszkańców aleje.

Zgodnie z ich wizją ulica miałby być podzielona zgodnie z zasadami zrównoważonego transportu. Przestrzeń dla siebie otrzymaliby użytkownicy transportu zbiorowego (zielone torowisko o szerokości 7,5 m), kierowcy samochodów (dwa pasy ruchu po 3 m i dwa pasy parkingowe po 2,5 m), rowerzyści (2,5 m dwukierunkowa droga rowerowa) oraz piesi (chodnik o szerokości 4 m). Dzięki takiemu podziałowi znalazłoby się również miejsce na dodatkową zieleń.

Jak piszą sami autorzy „w ten sposób, przy zachowaniu racjonalnych proporcji użytkowania przestrzeni pomiędzy jej użytkownikami, otrzymamy jednocześnie przyjazną, bezpieczną, zieloną przestrzeń, przy której pojawią się spacerujący ludzie, rozkwitną usługi (sklepy, kafejki), zwiększy się ilość miejsc parkingowych i stworzy wygodna przestrzeń dla rowerzystów”.

Mocno trzymamy kciuki, zachęcamy do zapoznania się z projektem i podpisywania petycji!

strona projektu: http://alejamogilska.pl/
petycja: http://www.petycjeonline.pl/petycja/petycja-w-sprawie-przebudowy-ulicy-mogilskiej/871