Duchy rowerów


Biały rower

Choć w Europie na jeden rok utraty życia z powodu wypadków na rowerze przypada 20 lat uzyskane dzięki lepszemu zdrowiu wśród rowerzystów, wypadków wciąż jest zbyt wiele. Aby upamiętnić rowerzystów-ofiary wypadków, w kolejnych miastach pojawiają się duchy rowerów.

Duch roweru jest pomalowany na biało i przypięty do znaku drogowego w pobliżu miejsca wypadku wraz ze skromną plakietką. Są pamiątkami tragedii, które miały miejsce na anonimowych skrzyżowaniach i cichym wsparciem prawa do bezpiecznego poruszania się przez rowerzystów.

Pierwsze duchy rowerów pojawiły się w St. Louis (USA, Missouri). Obecnie są na ulicach co najmniej 46 miast.”Przy każdej instalacji mówimy, że mamy nadzieję, że nigdy więcej nie będziemy musieli tego robić – ale jesteśmy zdecydowani je stawiać, dopóki będą potrzebne” – czytamy na stronie www.ghostbikes.org, wokół której tworzy się wspólnota, która instaluje i opiekuje się duchami rowerów na świecie.

Jak zainstalować ducha roweru?

Rowery na ogół są pozyskiwane bezpłatnie ze sklepów lub piwnic przyjaciół. Należy je tylko pozbawić niektórych elementów (łańcuch, hamulce), aby nie zostały skradzione, pomalować na biało i zainstalować plakietkę. Lepiej nie jechać takim pomalowanym rowerem na miejsce przeznaczenia, bo farba zostanie nam na ubraniu. Po przyniesieniu na miejsce rower przymocowujemy jak zwykły parkujący rower.
Koszt: około 20 dolarów.

Szersza instrukcja

Biały rower w Oksfordzie

Na zdjęciu: Oxford, skrzyżowanie Broad Street i Parks Road. Rower upamiętnia śmierć studenta Tsza Foka, który zmarł potrącony przez ciężarówkę w kwietniu 2007.