Heathrow z nowym planem transportowym.


Prezes lotniska Heathrow właśnie przedstawił nowy plan transportowy zakładający zdecydowane zwiększenie udziału transportu publicznego w przejazdach na lotnisko i z lotniska.

Jak podaje portal globalairrail.com, przez ostatnie 25 lat liczba pasażerów wzrosła o prawie 80% – jednocześnie ruch drogowy związany z lotniskiem w zasadzie nie uległ zmianie. Kolejnym argumentem za wprowadzeniem nowego planu transportowego jest fakt, że liczba pasażerów korzystających z transportu publicznego nieomal podwoiła się z 10 do 19 milionów.

Heathrow airport

Plan zakłada 5 celów:

  1. Stworzenie bardziej przystępnego i atrakcyjnego dla pasażerów transportu publicznego. Polega to na wydłużeniu tras, stworzeniu nowych połączeń, uproszczeniu systemu zakupu biletów i wprowadzeniu systemu pozwalającego jeździć dzieciom za darmo.
  2. Duże projekty kolejowe staną się priorytetem. Lotnisko dalej będzie wspierać Network Rail i połączenia Western Rail Link, które pozwoliłyby w szybki sposób obsłużyć milion pasażerów z Reading i Slough, jako niezawodne i wolne od aut połączenie.
  3. Rozszerzenie usług transportu publicznego. Z uwagi na osoby, które muszą wylatywać we wczesnych godzinach porannych oraz personel lotniskowy, który musi być dostępny o różnych godzinach zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, Heathrow zamierza współpracować z Transport for London nad wprowadzeniem kursu metra dostępnego całą dobę, oraz obsługi autobusowej pomiędzy zachodnim Londynem i portem lotniczym.
  4. Zachęcenie pracowników lotniska do korzystania z transportu zbiorowego. Biorąc pod uwagę, że pracowników lotniska jest ok. 76 tys., władze planują szkolić kadry jak efektywnie przemieszczać się z i do pracy korzystając nie tylko z transportu publicznego, ale również z carpooling czy roweru.
  5. Pomoc władzom lokalnym w dostarczaniu i kreowaniu ich transportowych priorytetów. Przez ostatnie kilka lat Zarząd Lotniska Heathrow zainwestował ponad 25 mln funtów na projekty wspierające rozwój transportu zbiorowego by zmniejszać zależność od samochodu. Heathrow ma zamiar dalej inwestować w lokalne społeczności w celu ograniczenia emisji CO2 i zwiększenia udziału transportu publicznego.

Prezes lotniska John Holland-Kaye prezentując plan wskazał, że w obecnej chwili Lotnisko jest największym węzłem komunikacyjnym w Wielkiej Brytanii.

Port lotniczy London Heathrow to główne lotnisko w Londynie jak i największe lądowisko w Wielkiej Brytanii. Jest również drugim co do ilości pasażerów portem lotniczym Świata po lotnisku w Atlancie.

Źródło:

http://www.lotniska.info/lotnisko,londyn-heathrow,72.html

https://www.globalairrail.com/news/entry/heathrow-s-new-plan-for-public-transport