Inteligentne lampy dla rowerzystów na ulicach Kopenhagi.


copenhagen-405189_640Kopenhaga już od lat jest liderem rozwiązań prorowerowych. Zielone szlaki, ścieżki i ok. 40 % mieszkańców poruszających się rowerami to codzienny krajobraz tego miasta. Włodarze mimo licznych sukcesów w tej sferze nie zwalniają tempa i zapowiadają już kolejne rozwiązania na 2016 rok.

Władze Kopenhagi w porozumieniu z firmami dostarczającymi nowe technologie będą inwestować w zmianę oświetlenia na ulicach miasta. Nie chodzi tylko o wymianę samych żarówek z tradycyjnych na ledowe, ale również o wymianę całych modułów. Efektem takiego działania ma być oczywiście oszczędność energii elektrycznej. Wymiana 20 tys. lamp pozwoli w dłuższej perspektywie zaoszczędzić energię równoważną 4,7 tys. gospodarstw domowych.

Drugim aspektem tej zmiany jest zainstalowanie wspomnianych już modułów, które nie są niczym innym jak elektronicznymi sterownikami. Pozwolą one na zarządzanie oświetleniem o różnych porach dnia. Dodatkowo oświetlenie będzie w stanie „rozpoznać” nadjeżdżającego rowerzystę, a co z tym idzie, dostosować iluminację tak, by zwiększyć bezpieczeństwo przejazdu. Z punktu widzenia rozwiązań prorowerowych jest to kolejny krok w dobrą stronę, ponieważ kluczowym aspektem tego rozwiązania jest zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów.

Takie rozwiązanie budzi pewnego rodzaju zastrzeżenia. Przeciwnicy podnoszą w tym punkcie aspekt gromadzenia danych. Zaznaczają, że miasto posiadając taką technologię gromadzi dane o osobach, bo skoro system jest w stanie wykryć ich ruch, to miasto ma informację gdzie się poruszają. Oponenci wskazują, że jest to już pewien stopień inwigilacji. Oczywiście taki system nie gromadzi danych szczegółowych, np. naszych zdjęć (w przeciwieństwie do monitoringu miejskiego), głosów, numerów telefonu i innych, tylko są to tzw. metadane, które są niczym innym jak informacją o natężeniu ruchu i nie mają charakteru personalnego. 070515ledyNależy zaznaczyć, że tego rodzaju dane nt. natężenia ruchu bywają bardzo pomocne i w dłuższej perspektywie pozwalają opracowywać efektywne rozwiązania ograniczające kongestię i poprawiające efektywność w danym punkcie miasta.

Podsumowując inwestycja w inteligentne i energooszczędne oświetlenie w mieście powoduje:

  • poprawę bezpieczeństwa poprzez możliwość lepszego oświetlenia lub „doświetlenia” ważnych punktów miasta, w tym poruszających się rowerzystów w dowolnym momencie.
  • pozwala zaoszczędzić energię elektryczną, a co za tym idzie w dłuższej perspektywie zmniejszyć koszty dla miasta. Oświetlenie LED jest dużo bardziej żywotne od tradycyjnego oświetlenia lamp ulicznych.

źródło: citylab.com