Nowe prawo o transporcie zbiorowym

W Ministerstwie Infrastruktury 26 marca 2010 roku wpłynął rządowy projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. To strategiczny dokument dla całej branży przewoźników autobusowych. Projekt w odróżnieniu od ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, obejmuje także tramwaje, kolej, metro, szynobus,trolejbus oraz transport morski i żegluga śródlądowa.

Transport publiczny jest ważnym zagadnieniem: ekonomicznym, gospodarczym, społecznym i ekologicznym. W funkcjonowaniu miast i regionów wypełnia zarówno rolę socjalną (daje możliwość przemieszczania się osobom nie mającym dostępu do innych form transportu), jak i rolę kształtowania zachowań transportowych w kierunku ograniczania ruchu samochodowego w miejscach, gdzie zatłoczenie dróg stwarza problemy funkcjonalne i ekologiczne.

Projekt ustawy określa zasady organizacji rynków transportu publicznego, zarządzania usługami przewozowymi na tych rynkach, jak również kwestie związane z finansowaniem transportu publicznego w zakresie przewozów o charakterze użyteczności publicznej.

Regulacje omawianego projektu obejmują również przewóz osób w transporcie innym szynowym, linowym oraz linowo-terenowym. Ten rodzaj transportu nie jest aktualnie wystarczająco uregulowany przepisami prawa funkcjonującymi w polskim systemie prawnym, natomiast ma swój udział w zaspokajaniu potrzeb lokalnej społeczności w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

Więcej informacji na stronach INFOR